The Balance Beam Situation

Because gymnastics is a comedy, not a drama

Who’s Going to the Olympics?

Here, I’m tracking the athletes who are going to the Olympics and the path through which they are qualified. I’ll keep this in a tab at the top and update it as we learn more.

WOMEN

United States Team1. Simone Biles
2. Sunisa Lee
3. Jordan Chiles
4. Grace McCallum
China Team1. Zhang Jin
2. Lu Yufei
3. Ou Yushan
4. Tang Xijing
Russia Team1. Viktoria Listunova
2. Vladislava Urazova
3. Angelina Melnikova
4. Lilia Akhaimova (TBC)*
France Team1. Melanie De Jesus Dos Santos
2. Carolann Heduit
3. Marine Boyer
4. Aline Friess
Canada Team1. Ellie Black
2. Ava Stewart
3. Brooklyn Moors
4. Shallon Olsen
Netherlands Team1. Eythora Thorsdottir
2. Sanne Wevers
3. Lieke Wevers
4. Vera Van Pol
Great Britain Team1. Jessica Gadirova
2. Jennifer Gadirova
3. Alice Kinsella
4. Amelie Morgan
Italy Team1. Giorgia Villa
2. Alice D’Amato
3. Martina Maggio
4. Asia D’Amato
Germany Team1. Elisabeth Seitz
2. Sarah Voss
3. Pauline Schäfer
4. Kim Bui
Belgium Team1. Nina Derwael
2. Maellyse Brassart
3. Jutta Verkest
4. Lisa Vaelen
Japan Team1. Murakami Mai
2. Hatakeda Hitomi
3. Hiraiwa Yuna
4. Sugihara Aiko
Spain Team1. Roxana Popa
2. Laura Bechdeju
3. Alba Petisco
4. Marina Gonzalez
Individuals – 20
(2019 All-Around)
1. Flavia Saraiva (BRA)
2. Giulia Steingruber (SUI)
3. Georgia Godwin (AUS)
4. Diana Varinska (UKR)
5. Lee Yun Seo (KOR)
6. Zsofia Kovacs (HUN)
7. Martina Dominici (ARG)
8. Alexa Moreno (MEX)
9. Danusia Francis (JAM)
10. Kim Su Jong (PRK)
11. Aneta Holsaova (CZE)
12. Marcia Vidiaux (CUB)
13. Maria Holbura (ROU)
14. Elisa Hämmerle (AUT)
15. Anastasia Alistratava (BLR)
16. Farah Ann Abdul Hadi (MAS)
17. Mandy Mohamed (EGY)
18. Nazli Savranbasi (TUR)
19. Barbora Mokosova (SVK)
20. Filipa Martins (POR)
Individuals – 12
(2019 Event Finals)
1. Yeo Seojeong (KOR)
**The remaining 11 unused spots
were put back in the all-around pool
Individuals – 11
(2019 All-Around –
reallocated from unused
event finals spots)
1. Ana Derek (CRO)
2. Caitlin Rooskrantz (RSA)
3. Jonna Adlerteg (SWE)
4. Gabriela Janik (POL)
5. Simona Castro (CHI)
6. Lihie Raz (ISR)
7. Julie Erichsen (NOR)
8. Ariana Orrego (PER)
9. Oksana Chusovitina (UZB)
10. Ting Hua-Tien (TPE)
11. Marina Nekrasova (AZE)
Individuals – 4
(2019 All-Around –
reallocated from Japan’s
unused host country spot

and withdrawals)
1. Tan Sze En (SGP)
2. Megan Ryan (IRL)
3. Hanna Traukova (BLR)
4. Abigail Magistrati (ARG)
Individuals – 4
(Apparatus World Cup
Series winners)
VT – Jade Carey (USA)
UB – Fan Yilin (CHN)
BB – Urara Ashikawa (JPN)
FX – Vanessa Ferrari (ITA)
Individuals – 3
(Spots awarded following
cancellation of All-Around
World Cup Series
)
1. MyKayla Skinner (USA)
2. Guan Chenchen (CHN)
3. Anastasia Iliankova (RUS)
Individuals – 2
(2021 European Championships)
1. Elena Gerasimova (RUS) – (TBC)*
2. Larisa Iordache (ROU)
Individuals – 2
(2019 All-Around – next two
Asian athletes on list due to no
2021 Asian Championship)
1. Milka Gehani (SRI)
2. Pranati Nayak (IND)
Individuals – 1
(2021 Oceania Championships)
1. Emily Whitehead (AUS)
Individuals – 2
(2021 African Championships)
1. Zeina Ibrahim (EGY)
2. Naveen Daries (RSA)
Individuals – 2
(2021 Pan Am Championships)
1. Rebeca Andrade (BRA)
2. Luciana Alvarado (CRC)
Individuals – 1
(Tripartite Commission for
under-represented nations)
1. Raegan Rutty (CAY)

The next alternates for general spots from the 2019 all-around standings are Maria Kharenkova (GEO), Argyro Afrati (GRE), and Maia Fishwick (NZL).

MEN

Russia Team1. Nikita Nagornyy
2. David Belyavskiy
3. Alexander Kartsev
4. Artur Dalaloyan
China Team1. Xiao Ruoteng
2. Sun Wei
3. Zou Jingyuan
4. Lin Chaopan
Japan Team1. Hashimoto Daiki
2. Kaya Kazuma
3. Tanigawa Wataru
4. Kitazono Takeru
Ukraine Team1. Petro Pakhniuk
2. Igor Radivilov
3. Ilia Kovtun
4. Yevgen Yudenkov
Great Britain Team1. James Hall
2. Joe Fraser
3. Giarnni Regini-Moran
4. Max Whitlock
Switzerland Team1. Pablo Brägger
2. Eddy Yusof
3. Christian Baumann
4. Benjamin Gischard
United States Team1. Brody Malone
2. Yul Moldauer
3. Sam Mikulak
4. Shan Wiskus
Taiwan Team1. Lee Chih Kai
2. Tang Chia Hung
3. Shaio Yu Jan
4. Yu Chao Wei
South Korea Team1. Yang Hak Seon
2. Ryu Sung Hyun
3. Lee Jun Ho
4. Kim Han Sol
Brazil Team1. Arthur Nory
2. Caio Souza
3. Diogo Soares
4. Francisco Barretto
Spain Team1. Nestor Abad
2. Joel Plata
3. Nicolau Mir
4. Thierno Diallo
Germany Team1. Lukas Dauser
2. Philipp Herder
3. Andreas Toba
4. Nils Dunkel
Individuals – 12
(2019 All-Around)
1. Carlos Yulo (PHI)
2. Manrique Larduet (CUB)
3. Ludovico Edalli (ITA)
4. Milad Karimi (KAZ)
5. Loris Frasca (FRA)
6. Robert Tvorogal (LTU)
7. Alexander Shatilov (ISR)
8. Ferhat Arican (TUR)
9. Artur Davtyan (ARM)
10. David Huddleston (BUL)
11. Bart Deurloo (NED)
12. Daniel Corral (MEX)
Individuals – 18
(2019 Event Finals)
1. Artem Dolgopyat (ISR)
2. Rhys McClenaghan (IRL)
3. Cyril Tommasone (FRA)
4. Ibrahim Colak (TUR)
5. Marco Lodadio (ITA)
6. Samir Ait Said (FRA)
7. Marian Dragulescu (ROU)
8. Le Thanh Tung (VIE)
9. Shek Wai Hung (HKG)
10. Ahmet Onder (TUR)
11. Tin Srbic (CRO)
12. Tyson Bull (AUS)
**The remaining 6 unused spots
were put back in the all-around pool
Individuals – 6
(2019 All-Around –
reallocated from unused
event finals spots)
1. Rene Cournoyer (CAN)
2. Rasuljon Abdurakhimov (UZB)
3. Marios Georgiou (CYP)
4. Ivan Tikhonov (AZE)
5. David Rumbutis (SWE)
6. Andrey Likhovitskiy (BLR)
Individuals – 3
(2019 All-Around –
reallocated from Japan’s
unused host country spot
,
Likhovitskiy’s withdrawal
and Larduet’s withdrawal)
1. Sofus Heggemsnes (NOR)
2. David Jessen (CZE)
3. Tomas Gonzalez (CHI)
Individuals – 6
(Apparatus World Cup
Series winners)
FX – Rayderley Zapata (ESP)
PH – Kameyama Kohei (JPN)
SR – Eleftherios Petrounias (GRE)
VT – Shin Jae Hwan (KOR)
PB – You Hao (CHN)
HB – Epke Zonderland (NED)
Individuals – 3
(Spots awarded following
cancellation of All-Around
World Cup Series
)
1. Denis Abliazin (RUS)
2. Liu Yang (CHN)
3. Uchimura Kohei (JPN)
Individuals – 2
(2021 European Championships)
1. Vladislav Poliashov (RUS)
2. Adem Asil (TUR)
Individuals – 2
(2019 All-Around – next two
Asian athletes on list due to no
2021 Asian Championship)
1. Dinh Phuong Thanh (VIE)
2. Loo Phay Xing (MAS)
Individuals – 1
(2021 Oceania Championships)
1. Misha Koudinov (NZL)
Individuals – 2
(2021 African Championships)
1. Omar Mohamed (EGY)
2. Uche Eke (NGR)
Individuals – 2
(2021 Pan Am Championships)
1. Alec Yoder (USA)
2. Arthur Zanetti (BRA)
Individuals – 1
(Tripartite Commission for
under-represented nations)
1. Matvei Petrov (ALB)

The next alternates for general spots from the 2019 all-around standings are Andrei Muntean (ROU) and Luka Van Den Keybus (BEL).

%d bloggers like this: